Praleisti valdymą.
Pirmas

Dujų kaina didės ?

Nuo 2019 m. sausio 1 d. reguliuojami energijos gamintojai iš paskirtojo tiekėjo (SGD terminalo) gamtines dujas pirks už 26,62 Eur/MWh (be PVM) kainą. Palyginus su dabar galiojančia kaina – 22,88 Eur/MWh (be PVM), naujai nustatyta yra 16,35 proc. didesnė.

Tikslinė gamtinių dujų kaina keičiasi dėl prognozuojamos didesnės gamtinių dujų importo kainos: 2019 m. I ketv. prognozuojama gamtinių dujų importo kaina – 25,27 Eur/MWh (2018 m. IV ketv. – 22,75 Eur/MWh).

Prognozuojama gamtinių dujų importo kaina apskaičiuojama remiantis galiojančiomis gamtinių dujų tiekimo įmonių pirkimo-pardavimo (importo) sutartimis. Ši kaina taikoma valstybės reguliuojamiems energijos gamintojams, kurie gamtines dujas perka iš paskirtojo tiekėjo, ji nustatoma kiekvienam metų ketvirčiui, siekiant užtikrinti, kad reguliuojami energijos gamintojai gamtines dujas iš SGD terminalo įsigytų už aktualią kainą.

Primename, kad Komisija, skaičiuodama tikslinę gamtinių dujų kainą, vertina tiek importuojamų gamtinių dujų kainas ir kiekius, tiek sandorius gamtinių dujų biržoje ir pan.

Išsamiai susipažinti su Komisijos 2018 m. spalio 26 d. posėdžio medžiaga galite čia.

Dujų kainą privatiems klientams susideda iš dviejų dalių:

Mėnesio mokestis, priklausantis nuo faktinio dujų suvartojimo per kalendorinius metus
Suvartoto vieno kubinio metro dujų kaina

Dujų kainos privatiems klientams derinamos su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija ir peržiūrimos kas pusmetį. Gamtinių dujų kainos keičiamos priklausomai nuo pasikeitusių sąnaudų, faktinių ir prognozuojamų dujų kainų.
Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. gamtinių dujų tiekimą buitiniams vartotojams vykdo nauja bendrovė – UAB „Lietuvos dujų tiekimas“. Bendrovė perėmė visas AB „Lietuvos dujos“ pareigas ir įsipareigojimus buitiniams vartotojams.


Svabu ! Vasario mėnesį atsiskaitydami už sausį suvartotas gamtines dujas, mokėkite 2018 m. I pusmečio kainomis. Naujomis kainomis mokėkite rugpjūtį, kai atsiskaitysite už liepos mėnesį suvartotas dujas.


Vartotojų pogrupis
Suvartojamas gamtinių dujų kiekis (Q) per metus
Pastovioji tarifo dalis
(su PVM)
Kintamoji tarifo dalis EUR/mėn. (su PVM)
Kintamoji tarifo dalis EUR/m3 (su PVM)
Naujas
2018.01.01
Naujas 2018.01.01
Naujas
2019.01.01
Naujas 2019.01.01
1
iki 500 m3
 
0,59
0,56
-
-
2
nuo 501 m3 iki 20 000 m3
 
0,39
3,99
-
-
3
daugiau kaip 20 000 m3
 
0,38
3,99
-
-

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (trumpiau – ESO) veiklą pradėjo 2016 metų sausio 1 dieną, sujungus AB LESTO ir akcinę bendrovę „Lietuvos dujos“. ESO priklauso valstybės valdomai įmonių grupei „Lietuvos energija“, vienai didžiausių energetikos įmonių grupių Baltijos šalyse.

Pagrindinės ESO funkcijos: elektros energijos tiekimas ir skirstymas bei gamtinių dujų skirstymas, garantinis elektros ir dujų tiekimas, elektros ir dujų įvedimas, elektros ir dujų skirstymo tinklų eksploatavimas, priežiūra, valdymas ir plėtra, jų saugumo ir patikimumo užtikrinimas.

Gamtinių dujų tarifai buitiniams vartotojams taikomi pagal vartotojų faktiškai per metus suvartojamą gamtinių dujų kiekį. Pastovioji tarifo dalis mokama kiekvieną mėnesį nepriklausomai nuo suvartoto gamtinių dujų kiekio. Kintamoji tarifo dalis mokama už suvartotą gamtinių dujų kiekį.

Galiojančius dujų tarifus rekomenduojame pasitikslinti savo dujų tiekėjo svetainėje. Jei jūsų tiekėjas yra AB "Lietuvos dujos" paprasčiausiai spauskite ant žemiau esančios nuorodos "Šaltinis". Visa informacija šiame puslapyje pateikta remiantis šiuo šaltiniu. Dujų kainas (tarifus) tiekėjas galėjo pakeisti už neatitikimus neatsakome.

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, leidžia Lietuvai savarankiškai apsirūpinti gamtinėmis dujomis iš skirtingų tiekėjų šaltinių.

Lietuvos energetinis saugumas ir patikimumas pripažintas konstituciškai svarbiu tikslu ir visuomenės interesu, taip pat konstatuota, kad SGD terminalo projekto įgyvendinimas svarbus įsipareigojimų, kylančių iš narystės ES, vykdymui.

SGD terminalo priedas yra ne mokestis ar kitas mokėjimas, o sudedamoji valstybės reguliuojamos dujų kainos dalis, kurią turi mokėti visos dujas vartojančios įmonės. Tai leido baigti ginčus dėl šio mokesčio teisėtumo su didžiausia Lietuvos dujų vartotoja Jonavos azotinių trąšų gamykla „Achema“, kuri už SGD terminalo statybą bei jo eksploatavimą privalėjo valstybei sumokėti keliolikos milijonų eurų skolą.

Šiuo nutarimu galutinai įteisinus dujų tiekimo alternatyvą Lietuvai per SGD terminalą, užtikrintas energetinis saugumas ir panaikinta Lietuvos energetinė izoliacija bei priklausomybė nuo Rusijos. Klaipėdoje pastačius SGD terminalą, nuo jo veiklos pradžios dujas Lietuvai tiekė 4 valstybės: Norvegija, JAV, Trinidadas ir Tobagas bei Nigerija.

Kartu šiuo nutarimu buvo sudarytos prielaidos kiekvienam vartotojui gauti pigesnes dujas nei iki tol monopolininko „Gazprom“ diktuotomis kainomis.

Šaltinis: Lietuvos dujos, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, Lietuvos dujos tiekimas

Rekomenduojame paskaityti:

Elektros tarifai buitiniams vartotojams
Elektros kaina, interesai politika ir korupcija
LEO MAXIMA NDX Energija
Lietuva išliks branduoline valstybe ?

TAGAI: Dujos,duju,lietuvos dujos tarifai,nauji duju tarifai, kaina, duju kaina, gamtinių duju tarifai,dujų tarifai nuo 2015,Lietuvos dujos tiekimas,dujų kainos 2017 m.,dujų kaina 2017 m.,dujų pastovioji kainos dalis 2017.,duju tarifai,pasikeite duju kaina vartotojui, Lietuvos dujos tiekimas 2017.

Duju tarifai gyventojams 2016

Kas žino ar gamtinių dųjų kainos ir tarifai priklauso tiesiogiai nuo gamtinių dųjų suvartojimo ?
Nes:
• 2016 m. I ketv., palyginus su 2015 I ketv., mažmeninėje gamtinių dujų rinkoje patiekta 13,6 proc. daugiau gamtinių dujų – iš viso 2633,5 GWh. Tiekimas nebuitiniams vartotojams didėjo 8,9 proc., buitiniams – 25,79 proc.
• Gamtinių dujų tiekimo įmonių, gamtines dujas pardavusių mažmeninėje rinkoje, pajamos, palyginti su 2015 m. I ketv., augo 4,49 proc. ir siekė 73,6 mln. Eur.
• Lietuvoje 2016 m. I ketv. suvartota 6,99 proc. mažiau gamtinių dujų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai – iš viso 7358,1 GWh. Gamtinės dujos taip pat buvo eksportuojamos į Estiją (104,8 GWh).